what is the additive inverse of x+3 ​

Answers

Answer 1

Answer:

-x-3

Step-by-step explanation:

(x+3) + the additive inverse = 0

the additive inverse = -(x+3)


Related Questions

100 percent = Sue's price. 60 percent markup. Retail price is 2 dollars.

Original cost = StartFraction New cost over percent EndFraction. Original cost = StartFraction 2.00 over 1.60 EndFraction. Original cost = StartFraction 2.00 over 1.60 EndFraction times StartFraction 10 over 10 EndFraction

Sue’s Corner Market has a markup of 60% on bottled water. If the market sells a bottle of water for $2, find the original amount that Sue pays.

Sue pays $ for a bottle of water.

Answers

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

did it on edge 2020

Answer:

1.25 i on edge and i got it right

Step-by-step explanation:

assuming that no questions are left unanswered, in how many ways can a six-question quiz with 4-choice multiple choice questions be answered?

Answers

Given:

Total number of questions = 6

Choice for each question (in MCQ) = 4

Assuming that no questions are left unanswered.

To find:

The total number ways to answer the quiz, assuming that no questions are left unanswered.

Solution:

Here, Number of ways to answer each question = 4

To find the  total number ways to answer 6 MCQ, we have to have to multiply number of ways to answer each question 6 times.

Total number of ways to answer six-question quiz with 4-choice multiple choice questions is

[tex]4\times 4\times 4\times 4\times 4\times 4=4096[/tex]

Therefore, the required number of ways is 4096.

There are 4096 ways to answer the six-question quiz with 4-choice multiple-choice questions.

We have,

For each question on the quiz, there are 4 choices.

Since each question is independent of the others, the total number of ways to answer the entire quiz can be found by multiplying the number of choices for each question together.

There are 6 questions with 4 choices each.

4 choices for the 1st question * 4 choices for the 2nd question * 4 choices for the 3rd question * 4 choices for the 4th question * 4 choices for the 5th question * 4 choices for the 6th question

= [tex]4^6[/tex]

Using exponential notation,

[tex]4^6[/tex] = 4 * 4 * 4 * 4 * 4 * 4 = 4096

Therefore,

There are 4096 ways to answer the six-question quiz with 4-choice multiple-choice questions.

Learn more about expressions here:

https://brainly.com/question/3118662

#SPJ6

simplify the expression:
-5 (z - 1) =

Answers

This problem simplified could be -5z-1

Answer:

maybe  -5z-1?

Step-by-step explanation:

I need help asap will mark you brain list. Show your work

Answers

Answer:

1/251/9

Step-by-step explanation:

Solving exponents

a. 5^-2 = 1/5^2 = 1/25b. (3^2)^3/3^8 = 3^6/3^8 = 1/3^2 = 1/9

Help me and can you put the equation you used

Answers

Answer:

3.45652173913

Step-by-step explanation:

the equation is 159 divided by 46

653500 to the nearst thousand

Answers

Answer:

654000

Step-by-step explanation:

653500

5 and over makes the number to the left 1 number

654000

Step-by-step explanation:

654,000 is the answe

The area of a circle is 49π m2. What is the radius?

Answers

Answer: r= 3.95

Explanation: A=πr2

the answer to this question is 3.59

R={(x,y)} y=2x:x€{1,2,3}​

Answers

Answer:

Question is wrong dear

Shannon’s bicycle travels 50 feet for every 3 pedal turns. How many pedal turns are needed to travel
one mile (1 mile = 5,280 feet)?

Answers

Answer:

316.8

Step-by-step explanation:

take 5280, divide it by 50, and muliply by three.

Graph 1
Parallel
Perpendicular
Neither

Answers

Graph 1 is parallel
Let me know if you need the other 3

Which expression is equivalent to 3×-5?

A.28-4-1+x
B.x+x+ 2-1-1-1-1-1
C.-5 - 3x
D.3x+5

Pwease answer ASAP and i will love you​

Answers

Answer:

a 4 b 5 c 7 d 6

Step-by-step explanation:

Answer:

B

Step-by-step explanation:

At a little-known vacation spot, taxi fares are a bargain. A 12-mile taxi ride takes 18 minutes and costs $7.20. You want to find the cost of a 46-mile taxi ride. What unit price do you need?​

Answers

Answer:

unit cost in dollars per mile

Step-by-step explanation:

You are given cost, miles, and time for a certain trip.

You are asked the cost for a certain number of miles, so you need a unit cost of dollars per mile.

$7.20/(12 miles) = $0.60/mile

$0.60/mile * 46 miles = $27.60

By first finding the unit cost per mile, you can then find the cost of the 46-mile trip.

Answer:

0.40, mile

Step-by-step explanation:

because you had to multiply to get the total cost and then divide the number by the total cost.

the solution of the inequality |x + 1| + 2 > 5.

Answers

Answer:

|x + 1| + 2 > 5

use symbolab

Write three different complex fractions that simplify to 1/4.

Answers

Answer:

7/11 over 28/11

15/4 over 15

13/16 over 13/4

Step-by-step explanation:

here r some examples

An Ice cream machine fills cartons at a rate of 1440 pints per hour. How many gallons are filled per minute? 1 gal is equal to 8 pints.

Answers

Answer:

that will be 3 gallons per minute

Step-by-step explanation:

just took it on a test

Find three consecutive odd integers such that the sum of the smallest number and middle number is 27 less than 3 times the largest number

Answers

Answer:

x+(x+2) = 3(x+4) -27

Step-by-step explanation:

Let's look at all the parts.

Consecutive odd integers... that means that if x is the first one, then x+2 will be the next largest one, and x+4 will be the largest one.  So if x is 5, x+2 is 7, and x+4 is 9.

I subtracted 14 from 30 and then I multiplied the difference by 6.​

Answers

Your answer will be 96.

Proof:

Step one: Subtract 14 from 30  30-14=16

Step two: Multiply the difference by 6 16x6=96

Hope this helps!

A.The human race evacuate earth and inhabit mars. Each space shuttle can hold
1700 people.6,840,507,000 people on the planet. How many space shuttle trip will
need to be made?

Answers

Answer:

4,023,828

Step-by-step explanation:

I simply divded the two. I got 4,023,827.6470598824. I rounded it up after.

How can the error in the student's work be corrected?

Answers

Answer:

by telling them what they got wrong

Step-by-step explanation:

Which exponent is missing for the given expression ?
( 2x2)(x2)(3x2)3
BECOMES
54x16

Answers

Answer:

896 i think

Step-by-step explanation:

find m
we learned this last week and I forgot, please help!

Answers

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

I think you mean find x, not m.

since angle DEG and angle GEF are a linear pair, they equal 180º.

18x-9 + 4x+13 = 180

22x + 4 = 180

subtract 4 from each side

22x = 176

divide each side by 22

x=8

Find the value of x. Then find the angle measures of the polygon. ​

Please help me as soon as possible, it would be great if you gave me an explanation!

Answers

For number 20:

Because a triangle is 180 degrees, we will equal all the angles we know to that. So, this is how we will write our equation:

Solve for x:

60 + x + 20 + 3x = 180

4x = 100

x = 20

Using 75, you can find the angle measure by plugging 75 where x is present in the angle measures. For example:

x = 20,

20 + 20 = 40

3(20) = 60

-

For number 21:

The shape shown is basically two triangles, so 180 x 2 is 360. Again, same procedure. Add all known angle measures and make an equation where they all equal 360.

Solve for x:

x-5+x+35+1.4x+x=360

x = 75

By isolating x, you should get an answer of 75. Now, plug that into each of the equations:

x = 75

75 + 35 = 110

75 - 5 = 70

1.4(75) = 105

Raniyah lived in Spain and Colombia for a total of 12 months in order to learn Spanish. She learned an average of 104 words per month when she lived in Spain and an average of 208 words per month when she lived in Colombia. In total, she learned a total of 2080 new words.

Answers

Step-by-step explanation:

that means she spent 3months in Spain to learn Spanish while she spent 9months in colombia

(LOTS OF POINTS)
SOLVE THIS IMAGINARY NUMBER PROBLEM AND *SHOW WORK* PLEASE!

Answers

Answer:

The answer is 8.

Step-by-step explanation:

the answer is 8 because it is

What is the slope of 12x + 3y =7

Answers

X=7/12-y/4






Ik this because I did it

Answer: y = -4x + 7/3 so the slope is -4

Step-by-step explanation:

First, we need to put the linear equation into the slope-intercept form: y = mx + b

We do this by subtracting 12x from both sides, so the equation now looks like 3y = -12x + 7. Now we divide both sides by 3 to get y alone, which gives us y = -4x + 7/3

m is always the slope, so the slope of this line is -4 or -4/1.

The following table shows how far a runner has gone in t minutes. Which of the following equations represents this information?
A. t = 350d

B. t = 300d + 100

C. d = 350t

D. d = 300t + 100 Minutes (t) Meters (d)
2 700
3 1,050
5 1,750
10 3,500

Answers

Answer:

d = 350t

Step-by-step explanation:

From the information given, we need to get the rate of change of distance which is the velocity (slope.)

velocity = Δd/Δt

v = d2-d1/t2-t1

from the table;

when t = 2, d = 700

when t  = 3, d = 1050

v = 1050/750/3-2

v = 350/1

v = 350

Since v = d/t

350 = d/t

cross multiply

350t = d

Rearrange:

d = 350t

Hence the equation that represents the information is d = 350t

Answer:

D

Step-by-step explanation:

At Feet-R-Us colored socks are $5 and white socks are $3. Jimmy buys $32 worth of socks. An equation representing this scenario is 5c + 3w = 32. Solve this equation for c, the cost of 1 pair of colored socks

Answers

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

if you want the cost of 1 pair of colored socks, substitute that into c

5(1) + 3w = 32

5 + 3w = 32

subtract on both sides

3w = 27

this means the amount of pairs of white socks is 9.

multiply by 3

$27

then subtract by 32

$5

he only bought 1 pair of colored socks for $5

A gallon of milk for $3.98 OR a half gallon of milk for $1.99

Answers

Answer:

The gallon for 3.98, you get ore for your money

Step-by-step explanation:

Answer:

$3.98

Step-by-step explanation: if you was to get 2 half gallons of milk it would be $4 if you get one Whole gallon its $3.98

Why complex numbers comes in conjugates numbers?

Answers

Answer:

Complex conjugates are important for finding roots of polynomials. According to the complex conjugate root theorem, if a complex number is a root to a polynomial in one variable with real coefficients (such as a quadratic or a cubic equation), then so is its conjugate.

Step-by-step explanation:

Does this help

Answer:

Complex conjugates are important for finding roots of polynomials. According to the complex conjugate root theorem, if a complex number is a root to a polynomial in one variable with real coefficients (such as a quadratic or a cubic equation), then so is its conjugate.

Step-by-step explanation:

Beth’s annual salary is $20,000. She also earns a variable percent commission on her sales over $500. The percent commission varies on the amount of her sales. If p(x) represents Beth’s percent commission, and f(x) = x − 500, is her amount of sales, which expression represents the commission she earns?
A) p(f(x))
B) f(p(x))
C) p(x) + f(x)
D) p(x) − f(x)

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Here, we want to select the option that best describes the commission earned;

In the question, we are told that the commission is a certain percentage variable on the amount of her sales;

Thus , mathematically to get the percentage commission, we simply need to have;

p(x) of f(x)

This simply refer to placing f(x) into p(x) which can be rewritten as ;

p o f(x)

The closest answer to this is the first option A

Answer:

A if your doing prep

Step-by-step explanation:

math

Other Questions
i need help finding the domain of this question What is this story mostly about? (the crystal ball)A. A young hero must destroy a bull, to release a bird within that holds an egg with a crystal ball insideB. The youngest of three brothers becomes king of a castle and marries a beautiful princessC. The youngest of three brothers must find a crystal ball in order to save his brothers and free a beautiful princess D. An enchanter has put a curse on a princess, locking her up in a castle and turning her into an ugly womenplz help me if f(x) =- 3x - 9, find f(5) The sun of D and 5 is greater than or equal to -1 and the sun of D and 5 is less than or equal to 4. List 3 integers that satisfy the inequality Mr. Anderson has 4/5 of a pizza left over and split it among his 4 children. What fraction of the pizza did each child get? * 11 points 1/5 2/3 16/5 16/20 pleeeeeeese help Which of the following tools did Sumerians use to write with?lead pencilsreed penshandmade paperinks and dyes HELP ME PLZZ THIS IS DUE TODAY!! Which sample of matter can be separated into different substances by physical means In school ,there are 3 girls for every 2 boys . There are 650 students in total . How many students are girls ? Are you a fire alarm? Cause you're loud and annoying How could you tell if a line of islands was formed by a hot spot and tectonic plate movement? A company currently has two product lines and is considering dropping Product XYZ. Product ABC Product XYZ Total Sales revenue $90,000 $60,000 $150,000 Cost of goods sold (all variable) $35,000 $40,000 $75,000 Contribution margin $55,000 $20,000 $75,000 Fixed costs $30,000 $25,000 $55,000 Operating Profit (Loss) $25,000 ($5,000) $20,000 Of the $55,000 of total fixed costs, $30,000 is rent. Each product is allocated $15,000. The rent will continue even if the product is dropped. The rest of the fixed costs are related to each product and would be saved if the product was dropped. Required:Should Product XYZ be dropped? What are tall pillars or slabs called Simplify 2(x+3)-2(x-6) What is the slope of the line that passes through the points (-2,-12) and (1,-3)? List some of the specialized jobsin early forming villoges. What is ONE DIFFERENCE between civil structural engineering please help due in 20min! someone answer this please Explain what prevented Colonial America from becoming a united empire?